Glede na razmere vas je verjetno veliko učencev takšnih, ki morda brskate po spletu po dolgem in po čez. Ob tem vas želim spodbuditi, da bi bilo to brskanje lahko usmerjeno v iskanje vprašanj in odgovorov v povezavi z raziskovalnimi nalogami.

Vir: https://www.aiip.org/research-specialists

Mnogi smo in še bomo v manjšem (ali večjem) domačem okolju preživeli dalj časa. Super bi bilo, če bi v tem času našli nekaj, kar nas zanima, nekaj, o čemer želimo izvedeti več, nekaj, kar bi lahko v bodoče uporabili, zbrali skupaj, zapisali in ob tem sodelovali v natečaju Mladi za napredek Maribora in se tako potegovali za priznanja, ki kot dosežki pomagajo tudi pri pridobitvi Zoisove štipendije v srednji šoli.

Zato vas spodbujam, da bi poskusili vaše brskanje po spletu načrtovati po naslednjih korakih:

– vtipkaj v Google besedo, ki te najbolj zanima, pritegne,

– odpri prve tri spletne strani, ki ti jih Google ponudi, preleti oz. preberi jih in izpiši naslednje 3 besede, ki se ti zdijo najbolj zanimive,

– iz teh besed poskusi najti temo, ki bi te zanimala, o kateri bi želel/-a izvedeti več,

– pobrskaj po spletu, po domači knjižnici, razmisli, kaj o temi veš sam/-a, o njej vprašaj svoje starejše brate ali sestre, če jih imaš oz. jih lahko v dani situaciji vprašaš, vprašaj svoje starše, morda tudi prijatelje (slednje seveda preko spleta, saj nam spletne aplikacije družabnih omrežij ponujajo ogromno možnosti),

– razmisli, s katero metodo (intervju, opazovanje, check-liste, ankete, poskusi …) bi lahko raziskoval/-a izbrano temo, zapiši osnutek raziskovanja po korakih (1. kaj je raziskovalni problem, 2. kako ga raziskati, 3. kaj predvidevaš, da boš z rezultati ugotovil/-a, 4. s kom si želiš raziskovati – razmisli o mentorju …) …

Z vsem zbranim ob prihodu v šolo stopi do koordinatorice raziskovalne dejavnosti, Urške Oblak, in prepričana sem, da bi tako lahko sodeloval/-a v projektu Mladi za napredek Maribora prihodnje šolsko leto.

Izkoristi čas za računalnikom. Izkoristi ga za nekaj zanimivega. Izkoristi ga za raziskovanje.

Urška Oblak, koordinatorica raziskovalne dejavnosti